שער הכסף – איך נקבע מחיר הכסף ומה משפיע עליו?

מחיר הכסף נקבע על ידי מגוון גורמים כולל היצע וביקוש בשוק, תנאים כלכליים גלובאליים, אירועים גיאופוליטיים ותנודות מטבע. השוק העולמי לכסף מונע בעיקר על ידי ביקוש תעשייתי, עם שימושים במגזרי אלקטרוניקה, תכשיטים ומגזרי ייצור אחרים. עם זאת, כסף משמש גם כ״אוגר ערך״ ולצרכי השקעה וחסכון והוא יכול להיות מושפע מתנודות בבורסה, אינפלציה ושינויים במדיניות המוניטרית. בנוסף, מחיר הכסף יכול להיות מושפע מהיצע הכרייה, כמו גם משינויים בעלויות הייצור והתקנות הממשלתיות. בסך הכל, מחיר הכסף כפוף למגוון של גורמים מורכבים ומקושרים ביניהם, ויכול להיות תנודתי כתוצאה מכך.

מהי אונקיית כסף?

מחיר הכסף בבורסות השונות נמדד על פי יחידה המידה אונקייה או אונקיית טרוי, שהינה יחידת משקל קדומה ששוקלת כ-31.1 גרם ועשויה מ99.9% כסף טהור. אונקיית טרוי נועדה לשקילת מתכות יקרות כגון זהב וכסף. מחיר הכסף המופיע בבורסות בעולם מיוצג ע״י אונקיית טרוי אחת. תוכלו לראות את מחיר הכסף בזמן אמת, המתעדכן בכל דקה בשעות המסחר (ימים שני עד שישי) בגרף הכסף שלנו.

מה משפיע על מחיר הכסף?

מחיר הכסף יכול להיות מושפע ממגוון גורמים, שיכולים לגרום לו להשתנות לאורך זמן. כמה מהגורמים העיקריים לשינויים במחירי כסף כוללים:

  1. היצע וביקוש: כמו בכל סחורה, מחיר הכסף יכול להיות מושפע משינויים בהיצע ובביקוש. אם יש מחסור בכסף, או אם הביקוש אליו יגדל, אז המחיר צפוי לעלות.
  2. תנאים כלכליים: לכלכלה העולמית יכולה להיות השפעה גם על מחיר הכסף. לדוגמה, אם הכלכלה נמצאת במיתון, הביקוש לכסף צפוי לעלות, זאת כיוון שמשקיעים נוטים ״להיפטר״ מנכסים בעלי סיכון גבוה ולפנות ל״נכסי מקלט״ כדוגמאת כסף וזהב. לפיכך, מחיר הכסף במקרים אלה נוטה לעלות.
  3. אינפלציה: אינפלציה היא גורם נוסף שיכול להשפיע על מחיר הכסף. כאשר ערכו של מטבע יורד עקב אינפלציה, מחיר הכסף (וסחורות אחרות) נוטה לעלות.
  4. תנודות מטבע: הערך של מטבעות שונים יכול להשפיע גם על מחיר הכסף. לדוגמה, אם הדולר האמריקני נחלש, מחיר הכסף (הנסחר בדולרים) עשוי לעלות, כיוון שהוא מיוצג בדולרים.
  5. אירועים גיאופוליטיים: אירועים פוליטיים וחברתיים, כמו מלחמה או אי שקט במדינות גדולות המייצרות וכורות כסף, יכולים להשפיע על ההיצע אשר יוביל בתורו לעלייה במחיר הכסף.
  6. ביקוש תעשייתי: כסף משמש ביישומים תעשייתיים רבים, כגון אלקטרוניקה ופאנלים סולאריים. שינויים בביקוש התעשייתי יכולים אפוא להשפיע על מחיר הכסף.

האם בטוח להשקיע בכסף?

השקעה בכסף נחשבת כהשקעה סולידית הדומה במאפייניה להשקעה בזהב. בטווח הקצר ביצועי השוק עשויים בהחלט להשפיע על מחיר הכסף, אשר נוטה להיות תנודתי יותר מזהב (בין היתר בשל מחירו הנמוך יותר). אולם, בטווח הבינוני והארוך מחיר הכסף נוטה לשמור על ערכו ולעלות, והוא בהחלט מצדיק את כינויו ״נכס מקלט״ לאורך השנים, כאשר בדומה לזהב הוא נוטה להישאר יציב בתקופות משבר. כמו בכל השקעה, ישנם סיכונים גם כאשר משקיעים במתכת כסף, אולם באופן יחסי נחשבת ההשקעה בכסף לסולידית ובטוחה.

כסף נחשב גם למגן מפני אינפלציה, אשר ״מנתק״ את המשקיע מהמטבע המקומי ומאפשר לו להיות חסין משחיקה בערך המטבע בתקופות אינפלציוניות. בנוסף, כסף עשויות לספק גידור לתיק ההשקעות בשל תנועת הנגד שלו כאשר מתרחש תיקון בשוק, בעיקר בשווקים תנודתיים כמו מניות.

השקעה בכסף עם “עולם הזהב”

קניית מטבעות כסף ומטילי כסף צברה בשנים האחרונות פופולריות ועניין בקרב השוק הישראלי. משקיעים רבים הבינו את הפוטנציאל של הכסף, זאת לצד קניית זהב. אנחנו מוכרים מטבעות כסף ומטילי כסף, החל מאונקיה ועד לקילוגרמים רבים, בתהליך נוח, פשוט ונגיש. מזמינים אתכם להשאיר פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.

הבהרה: אין לראות במידע הכלול באתר זה משום ייעוץ / שיווק השקעות או תחליף לייעוץ / שיווק פיננסי מכל מין וסוג שהוא. המידע הכלול באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ / שיווק השקעות או תחליף לייעוץ / שיווק פיננסי ואין לפעול על פיו אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו ובנתוניו האישיים של כל אדם.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!