אונקיה זהב – מהי אונקיה וכיצד שוקלים ומחשבים שווי זהב?

עולם המתכות היקרות נוצץ לכם? ישנם מושגים שחשוב להכיר; מהי אונקיה זהב, מה ערכה וכיצד היא משפיעה על מכירה וקנייה של זהב. משקל של זהב, בדומה למתכות יקרות אחרות, נמדד בשיטת מדידה הנקראת ״אונקיה״. מדריך זה מספק מידע על אונקיה זהב, התהליך של שקילת זהב וכיצד ממירים גרמים זהב לאונקיה זהב בצורה פשוטה ונכונה.

מה היא אונקיית זהב?

אונקיית זהב נקראת “אונקיה טרויה”, אונקיה זהב או בקיצור אונקיה, היא יחידת מידה המשמשת לתעשיית המתכות היקרות. אונקית זהב אחת שוות ערך ל-31.1035 גרם ומורכבת מ-99.99% זהב טהור. יחידת זו עתיקת יומין ומשמשת לאומדן ומסחר בזהב ומתכות יקרות כבר מאות שנים. 

לזהב היכולת לעצב כלכלות – בתרבויות עתיקות ועד ימינו, אונקיית זהב נחשבת לסמל אוניברסלי של עושר, ממון, סטטוס חברתי ועוצמה. בהקשרים היסטוריים, זהב נמדד באונקיה ונסחר כמטבעות וכמטילים בכלכלות עתיקות כמו האימפריה הרומית ומצרים העתיקה. יחידת מדידה זו נותרה קבועה מהמאה ה-15, אז החלה להתפשט ברחבי אירופה ובהדרגה הגיעה לאמריקה. 

בנוסף לייצוג ערך חומרי, אונקיות זהב מייצגות את החיפוש המתמיד של בני אדם אחר יציבות כלכלית. ליחידת מידה זו תפקיד משמעותי בכלכלה העולמית – אונקיה זהב משמשת עד היום כנקודת אימות ואומדן לתמחור של מוצרי זהב והיא מהווה מרכיב קריטי בסחר בינלאומי בזהב.

אונקיה זהב – שקילת זהב והערכת שווי

כאשר אתם ניגשים לשקול ולחשב את שווי הזהב הקיים ברשותכם או זהב שברצונכם לקנות, השתדלו לעשות זאת אצל אנשי מקצוע המתמחים במתכות יקרות. שקילת זהב מדויקת חשובה להערכת שווי הוגנת ומקצועית. הסירו כל לכלוך או אבק מהזהב, כיוון שאפילו חלקיקים קטנים עשויים להשפיע על המשקל. כאשר אתם שוקלים פריטי זהב יש לקחת בחשבון גורמים כמו טוהר המטבע או התכשיט וחומרים נוספים (כגון אבני חן בתכשיטים) העשוים להשפיע על המשקל. חשוב גם לציין כי מחיר אונקיית הזהב בחישוב יהיה על פי מידת זהב טהור בלבד, אשר מכונה זהב 9999 או זהב 24 קראט.

תהליך שקילת אונקיית זהב והערכת שוויה כרוך בהמרת משקלים. כדי לשקול באופן מדויק זהב לפי אונקיה זהב יש לוודא ראשית כי המשקל מכויל על מנת למנוע אי דיוקים. בחישוב המשקל של הזהב, בעיקר של תכשיטים, יש לקחת בחשבון את הצורך להפחית משקל של חומרים אחרים. זכרו – יש למדוד רק את משקל הזהב בכדי לקבוע את ערכו האמיתי.

לאחר בדיקת משקל הזהב בגרמים יש להמיר ליחידת המשקל אונקיה. כדי לחשב את ערך הזהב לפי אונקיה זהב, עלינו להכפיל את משקל הזהב במחיר הספוט המשתנה בכל עת. ישנם גורמים נוספים המשפיעים על מחיר המתכת והם כוללים את שערי המטבע (בעיקר הדולר) בו נסחר הזהב. מחירי הזהב משתנים מדי יום ולכן חשוב להתבסס רק על המחיר המעודכן ביותר להערכת שווי מדויקת של מחיר הזהב.

השקעה בזהב עם “עולם הזהב”

מבחינה היסטורית זהב ייצג מדד אוניברסלי של ערך גבוה החוצה תרבויות וחברות שונות. הבנת ההקשר ההיסטורי, אופן החישוב של אונקיה זהב ושקילה נכונה יעזרו לכם לבצע השקעה או מכירה בצורה בטוחה ונכונה. בין אם אתם אספנים או משקיעים סקרנים לגבי ערכם של פריטי הזהב שלכם, אנו מקווים שהמדריך נתן לכם ערך.  

אנחנו ב”עולם הזהב” מסייעים ללקוחותינו להשקיע במתכות יקרות בצורה מקצועית ובטוחה. אם אתם מעוניינים לצלול לעולם המרתק של זהב והשקעה במתכות יקרות ולהחזיק בנכס בטוח ויציב המייצר ערך לאורך זמן, מוזמנים להשאיר לנו פרטי קשר באתר ונשמח לסייע לכם בצעדים הראשונים בעולם המתכות היקרות.

 

הבהרה: אין לראות במידע הכלול באתר זה משום ייעוץ / שיווק השקעות או תחליף לייעוץ / שיווק פיננסי מכל מין וסוג שהוא. המידע הכלול באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ / שיווק השקעות או תחליף לייעוץ / שיווק פיננסי ואין לפעול על פיו אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו ובנתוניו האישיים של כל אדם.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!