אונקיית זהב – מה היא אונקיה זהב וכמה היא שווה?

קניית זהב

מאז ומתמיד הזהב נחשב למתכת מבוקשת ונחשקת בשל מגוון תכונות ייחודיות: עמידות, יופי, מוליכות גבוהה, יכולת עיבוד וגמישות ועוד. לזהב שימושים רבים בימינו, החל מתעשיית האיפור, תעשיית הטקסטיל, שימושים בעולמות האלקטרוניקה, ההייטק והרפואה. בכל מקום סביבנו ניתן למצוא זהב – בתכשיטים שאנו עונדים ואפילו באייפון שלנו.

בכתבה שלפניכם נלמד מהי אונקיית זהב, או אונקיה זהב, נבין כיצד מודדים את ערך הזהב, כיצד הוא נסחר בבורסה, מה השווי של זהב בשנת 2024 והאם, ומדוע, כיצד לנו לקנות זהב? 

מה זה אונקיית זהב?

מאז ראשית ההיסטוריה אנשים נמשכו לזהב ולכסף, ובעת העתיקה המסחר התבצע כולו באמצעות מתכות יקרות, לרוב באמצעות מטבעות זהב וכסף אשר הוטבעו על ידי מלכים ושליטים. כבר במאה ה-15 החלו להשתמש באנגליה לראשונה בקנה המידה ״אונקיה״ או ״אונקיה טרוי״ – יחידת משקל מוסכמת שהייתה נהוגה באותה והותאמה גם למתכות יקרות. אונקיית זהב שוקלת כ-31.1 גרם או ליתר דיוק 31.1034768 גרם. בהדרגה החלה שיטת מדידה זו להפוך מקובלת גם ברחבי העולם ומאז המאה ה-19 השיטה אומצה בארה״ב.

חשוב להכיר שקיימת יחידה מידה נוספת לאונקיה שמשקלה כ-28 גרם, אולם זו מעולם לא שימשה עבור מתכות יקרות. יחידת המידה המקובלת למתכות יקרות מכונה גם היא אונקיה אך בפועל נקראת ״אונקיה טרוי״ (Troy Oz) על מנת להבדילה משיטת המדידה הכללית יותר.

כיצד נקבע מחיר הזהב בימינו?

מחיר הזהב נקבע בבורסות העולם בהתאם לביקוש ולהיצע בשוק. המחיר נקבע כיום באופן ממוחשב, כאשר סוחרים בכל רחבי העולם מבצעים פקודות קניה ומכירה בזמן אמת המשפיעות על מחיר הזהב, המכונה גם מחיר הספוט. בנוסף למחיר הספוט, נקבע פעמיים ביום שער יציג המכונה ״מחיר פיקס״, בבוקר ובערב, לטובת תיאום ביצוע עסקאות עתידיות גדולות בין סוחרים. כך יכולים סוחרים לתאם ביניהם קניה של זהב מחר ב-FIX ערב, ולבצע את העסקה על פי המחיר שנקבע באותו רגע.

חשוב לדעת שמחיר הזהב רגיש מאוד לשינויים בשווקים הגלובאליים, חוסר יציבות כלכלית, מתיחות גיאו-פוליטית, מלחמות ומשברים. לרוב בתקופות אלה, כאשר מסביב ״התותחים רועמים״ והשווקים תנודתיים, מחיר הזהב ישמור על ערכו או יעלה. בשל כך, מכונה לעתים ״נכס מקלט״ או ״עוגן פיננסי״. ניתן לראות את ביצועי הזהב היטב במשברים כלכליים היסטוריים – כמו במשבר הקורונה או הקריסה הכלכלית ב-2008, ואפילו בזינוק החד במחיר הזהב לאחר אירועי ה-7 באוקטובר ופרוץ המלחמה בין ישראל לחמאס.

למה כדאי להשקיע בזהב?

ישנן סיבות רבות ומגוונות להשקיע בזהב – החל מהיותו ״נכס מקלט״ השומר על ערכו בתקופות משבר ומהווה גידור להשקעות אחרות, היותו בעל ביקוש יציב בתעשיות מגוונות (כגון תכשיטים ואלקטרוניקה), וכן היותו סחורה גלובאלית, נזילה וניידת. אחזקה של זהב נותנת ביטחון למשקיע הבוחר בהשקעה בטוחה ויציבה השומרת על ערכה כבר אלפי שנים. כמובן שבכל השקעה יש אלמנט של סיכון, וגם בהשקעה בזהב ומתכות יקרות ישנו סיכון, אולם אין הרבה נכסים שניתן להגיד עליהם שיש להם אלפי שנות מוניטין – וזהב הוא בהחלט כזה.

מעוניינים לקנות אונקיית זהב? פנו אלינו

כאשר מחפשים לקנות אונקיה זהב או מספר אונקיות זהב הדבר החשוב ביותר הוא היכן לקנות. בקניית זהב חשוב לבדוק ולוודא את אמינות המוכר, המוניטין והניסיון. ל״עולם הזהב״ עשרות שנות ניסיון ומוניטין המאפשר לכם לקנות אונקיות זהב בביטחון, באמינות ומקצועיות. מוזמנים להשאיר לנו פרטים בדף יצירת הקשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.

הבהרה: אין לראות במידע הכלול באתר זה משום ייעוץ / שיווק השקעות או תחליף לייעוץ / שיווק פיננסי מכל מין וסוג שהוא. המידע הכלול באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ / שיווק השקעות או תחליף לייעוץ / שיווק פיננסי ואין לפעול על פיו אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו ובנתוניו האישיים של כל אדם.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!